Awatar użytkownika
BasowkaPL
Administrator
Posty: 61
Rejestracja: 2007-01-26, 21:28

2019-07-30, 23:32

Wybór pierwszego instrumentu nie jest taki łatwy jak może się wydawać, szczególnie jeśli nie znamy nikogo, kto posiada choćby podstawową wiedzę na temat instrumentów muzycznych. Osoba, która chce rozpocząć swoją przygodę z muzyką nie wie czym należy się kierować w celu wybrania odpowiedniego instrumentu. Nie inaczej jest w przypadku gitary basowej, która w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularna. Decydując się na jej zakup bez odpowiedniej wiedzy, może się okazać, że model który kupiliśmy nie spełnia do końca naszych wymagań. Początkujący muzycy często wychodzą z założenia, że im droższy kupią instrument, tym lepsza będzie jego jakość i choć jest w tym wiele prawdy, to nie musi to oznaczać, że niedrogie modele muszą brzmieć słabo i być niewygodne. Czym powinien kierować się początkujący basista z ograniczonym budżetem?

GATUNKI MUZYCZNE A GITARA BASOWA

Na początku powinniśmy zastanowić się na tym jakie brzmienia interesują nas najbardziej i jakie chcielibyśmy grać w przyszłości. Wielu basistów szuka instrumentu idealnego do grania ciężkich gatunków muzycznych, takich jak metal. Wówczas najlepiej sprawdzi się gitara basowa z przetwornikami typu humbucker. Charakteryzują się one bardzo mięsistym, ciepłym, często tłustym brzmieniem, które bardzo dobrze sprawdza się w ostrym graniu. Ponad to dźwięk gitary basowej można wzbogacać przesterem, który jest odpowiedzialny za to charakterystyczne, agresywne brzmienie. Gitara z przetwornikami typu humbucker sprawdza się w takim połączeniu doskonale, ponieważ nie tylko brzmi wówczas dobrze, ale także dobrze radzi sobie z mocnym przesterem. Jeśli jednak preferujemy lżejsze gatunki muzyczne i zależy nam na tym, aby nasza gitara basowa brzmiała stosunkowo jasno i klarownie, wówczas znacznie lepszym wyborem będzie model wyposażony w przetworniki typu single coil. Ich brzmienie nie jest aż tak mięsiste i tłuste jak w przypadku wcześniej wspomnianej gitary i również można wzbogacać je przesterem, jednak należy pamiętać, że nie zniosą one zbyt mocnego przesteru tak dobrze jak przetworniki typu humbucker. Wówczas w brzmieniu gitary będziemy mogli usłyszeć szum i pisk, który skutecznie psuje komfort podczas gry. Wpływ na to jak zabrzmi ma instrument ma wiele czynników, takich jak na przykład struny. Nowo kupiona gitara już jest wyposażona w struny i nie musimy ich wymieniać przez długi czas, jednak podczas zakupów warto zapytać o to jaki rozmiar strun jest założony fabrycznie. Wówczas z czasem będziemy wiedzieć czy potrzebujemy grubszych strun czy cieńszych. Im grubsze struny, tym bardziej mięsiste i ciepłe będzie brzmienie, jednak należy wówczas liczyć się z tym, że trzeba użyć większej siły w celu dociśnięcia ich do podstrunnicy. Cieńsze struny brzmią znacznie jaśniej i klarowniej, a do tego łatwiej się je dociska. Czasem dobrym wyborem jest założenie cienkich strun do gitary basowej wyposażonej w przetworniki typu humbucker, lub grubszych w połączeniu z gitarą posiadającą przetworniki typu single coil. Wówczas uzyskamy dobry balans pomiędzy brzmieniem a komfortem gry. Pozostając jeszcze w temacie wygody, dobrze jest przed zakupem instrumentu wziąć go do ręki i zagrać kilka dźwięków. Nie chodzi o to by zagrać je dobrze, ponieważ początkujący basista nie ma w tym temacie żadnej praktyki, jednak w ten sposób sprawdzimy czy gryf instrumentu jest dla nas wygodny i czy nie jest zbyt gruby, szczególnie jeśli nasze dłonie są niewielkie.

FIRMA A CENA

Podczas zakupów warto zwracać uwagę także markę instrumentu, ponieważ w ten sposób możemy zminimalizować ryzyko kupienia modelu, który nie będzie nam pasował. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie niedrogie gitary, które pomimo niskiej ceny charakteryzują się bardzo dobrym wykonaniem. Przykładem mogą być firmy takie jak Epiphone, Cort, Washburn czy Yamaha. W ofercie każdego z tych producentów znajdzie się przynajmniej jedna tania gitara, której wykonanie nie ustępuje droższym modelom innych firm. Na gitarze basowej można grać na różne sposoby, zarówno palcami jak i kostką, dlatego podczas zakupów dobrze jest zaopatrzyć się także w kilka kostek, które są bardzo tanie. Do akcesoriów niezbędnych należy tuner, który szybko pozwoli nam nastroić swoją gitarę. Bez niego początkujący muzyk nie będzie w stanie jej nastroić, a należy pamiętać, że gitara powinna być strojona przed każdą grą. Na szczęście cena tunera jest niska, więc na podstawowy model będzie mógł sobie pozwolić każdy basista.
Forum GITARA
Jaki sklep muzyczny wybrać? Zobacz kupony rabatowe do sklepów muzycznych. SklepyMuzyczne24.pl

Wróć do „Żłobek basistów”