Awatar użytkownika
BasowkaPL
Administrator
Posty: 61
Rejestracja: 2007-01-26, 21:28

2019-06-07, 11:17

To jak zabrzmi zespół jako całość zależy od tego jakie instrumenty będą używane na scenie oraz od tego jak zgrany jest zespół. Każdy instrumentalista ma swoje zadanie do wykonania, a jeśli wszyscy wykonają je jak należy, wówczas utwór zostanie zagrany zawodowo. Niektóry muzycy są w centrum uwagi, czego przykładem mogą być wokaliści i gitarzyści zajmujący się partiami prowadzącymi, jednak to wcale nie oznacza, ze oni są najważniejsi. W zespole każdy spełnia równie ważną funkcję i wiedzą o tym basiści, którzy często nie są tak szybko zauważani jak ich kompani z zespołu, jednak to właśnie basista wraz z perkusista budują podstawę utworu, filar wokół którego swoje partie budują pozostali muzycy. Basista aby być w stanie zbudować chwytliwą linię rytmiczną powinien wykazać się kreatywnością, jednak partia ta nie będzie zbyt dobrze słyszalna jeśli brzmienie będzie mdłe i niewyraźne. Od czego zależy brzmienie gitary basowej?

WYBÓR INSTRUMENTU

Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z muzyką, zapewne zależy nam na tym, aby nasza gitara basowa dla początkujących brzmiała dokładnie tak jak byśmy chcieli i aby była wygodna. Przed zakupem należy zastanowić się nad tym jakie gatunki muzyczne lubimy najbardziej i jakie chcemy grać w przyszłości. W przypadku lżejszych gatunków, takich jak blues, jazz czy lekki rock w zupełności wystarczy instrument wyposażony w przetworniki typu single coil. Oferują one stosunkowo jasne i klarowne jak na gitarę basową brzmienie i bardzo dobrze sprawdzają się do grania mniej agresywnych gatunków muzycznych. Oczywiście muzycy pragnący grać rocka spod szyldu zespołów takich jak The Rolling Stones czy The Ramones mogą bez problemu wzbogacić brzmienie lekkim przesterem i cieszyć się nieco ostrzejszym dźwiękiem. Osoby które pragną wzbogacić brzmienie o mocny przester i cieszyć się dźwiękiem podobnym do tego jakie miał Lemmy Kilmister z zespołu Motorhead, powinni zdecydować się na wybór gitary wyposażonej w przetworniki typu humbucker. Oferują one ciepłe, czasami wręcz tłuste brzmienie, które chętnie wykorzystywane jest do grania gatunków takich jak jazz, jednak w przypadku ostrej muzyki cenione są ze względu na to, że o wiele lepiej radzą sobie z przesterem niż przetworniki typu single coil. Jeśli zbyt mocno przesterujemy dźwięk używając gitary z przetwornikami single coil, możemy usłyszeć szumy i przydźwięki, których nie uświadczymy jeśli użyjemy mocnego przesteru wraz z przetwornikami typu humbucker.

NAGŁOŚNIENIE I EFEKTY

Odwiedzając sklep muzyczny w celu zakupienia pierwszej gitary basowej powinniśmy pamiętać o tym, że potrzebuje ona nagłośnienia. Do domowego grania najczęściej wybierane jest tak zwane combo basowe, nazywane potocznie piecem. Na początek w zupełności wystarczy model wyposażony w ośmiocalowy głośnik i moc w okolicach 15W. Combo może mieć także wbudowane efekty i są to najczęściej przester i niekiedy pogłos, jednak jeśli chcemy w przyszłości mieć większe pole do popisu w kwestii budowania brzmienia, nic nie stoi na przeszkodzie aby wybrać kilka osobnych efektów. Dobry muzyk powinien jednak unikać używania zbyt wielu efektów jednocześnie, ponieważ wówczas dźwięk może być bardzo niewyraźny. Na początek w zupełności wystarczy przester oraz reverb, który tworzy pogłos, wypełniając brzmienie. Z pogłosem można tworzyć efekt taki jakbyśmy grali na dużej Sali koncertowej, lub wybrać takie natężenie efektu, aby delikatnie wypełnić przestrzeń dźwiękową.
Forum GITARA
Jaki sklep muzyczny wybrać? Zobacz kupony rabatowe do sklepów muzycznych. SklepyMuzyczne24.pl

Wróć do „Żłobek basistów”