Kelo
Posty: 6
Rejestracja: 2012-05-24, 18:42

2012-07-09, 19:44

Witam!
Niedawno kupiłem sprzęt i chcę nauczyć sie grać na basie. Mam problem z podstawami podstaw... Kupiłem tą książkę, bo prawie każdy mi polecał.
Mam problem już z pierwszą lekcją... Na wstępie wszystko ładnie opisane, która to któa nuta i na jakim dźwięku jest linia, ale jak się je gra... cytuje z 10 strony "Półnuty uderzać na raz i na trzy - na dwa i na cztery struna wybrzmiewa. Całą nutę uderzać uderzać na raz - na dwa, trzy, cztery struna wybrzmiewa"
O co w tym chodzi? Jak ktos ma filmik albo umialby mi wyjasnic pisemnie bedzie szczesliwy...

Awatar użytkownika
kotojelen
Posty: 30
Rejestracja: 2011-06-28, 13:16

2012-07-09, 21:17

tu chodzi o rytm. podstawy grania na basie. lepiej ćwiczyć z metronomem albo po prostu mówić głośno "raz, dwa ,trzy", ewentualnie tupać.
czyli jak tam masz "Półnuty uderzać na raz i na trzy - na dwa i na cztery struna wybrzmiewa. Całą nutę uderzać uderzać na raz - na dwa, trzy, cztery struna wybrzmiewa"
półnuty uderza sie na raz i na trzy, czyli
grasz przykładowo którykolwiek dźwięk. z pierwszym dźwiękiem wchodzisz na "raz" i liczysz : raz(ten dźwięk) dwa (dźwięk wybrzmiewa chyba że jest pauza). trzy (wchodzisz z nastepnym dzwiękiem) raz (znowu dźwięk) dwa ...etc. zaleznie od metrum.
staralam sie tlumaczyc jak najlepiej potrafie.
Ibanez SR300L

Kelo
Posty: 6
Rejestracja: 2012-05-24, 18:42

2012-07-10, 00:35

Jeśli chodzi o rytm to jasno wytłumaczyłeś. Dzięki,ale powiedz mi jak to wygląda w praktyce. W które struny dokładnie uderzać(EADG) przy tym zapisie pod kluczem nr 2. Czym sie rozni cwiercnuta od cwiercnuty z kreska?
Wiem... bedziesz zalamany po przeczytaniu tych pytan, ale ja jestem calkowicie zielony jesli chodzi w ogole o muzyke(zadnej stycznosci z nia). Czyli trzeba mi wyjaśnić, jak małemu dziecku ;/

Awatar użytkownika
kotojelen
Posty: 30
Rejestracja: 2011-06-28, 13:16

2012-07-10, 23:49

Jakie struny i jaki próg to zależy jaki masz dźwięk na pięciolinii.
E-pusta czwarta (najgrubsza)
A-trzecia
D-druga
G-pierwsza, najcieńsza.
i nie wiem o co chodzi z kluczem nr 2. chodzi o klucz basowy?
Ibanez SR300L

Awatar użytkownika
fatal
Doradca
Posty: 418
Rejestracja: 2012-03-28, 19:26

2012-07-11, 02:29

Zacznijmy od tego że nikt nie wytłumaczy Ci to jaki dźwięk oznaczają poszczególne nuty a tym bardziej gdzie one znajdują się na gryfie. Nuty to hmn... dla wielu muzyków (rockowych) czarna magia, a już na pewno dla początkujących. Dlatego zostało stworzone coś takiego jak tabulatury czyli coś dla nas, ułomnych muzycznie. Fajnie że chcesz się uczyć nut i jeżeli faktycznie tak postanowiłeś poszukaj jakiejś lekcji teoretyczno-muzycznej. Ja miałem takową z gitarą a nauczyciel grał na pianinie. Zaczynałem kumać o co w tym biega i z czym to się je.

Co do "na raz, na dwa, na trzy i na cztery" to prosta sprawa. Tupiesz sobie nogą przykładowo -raz -dwa -trzy -cztery. I teraz tak, jak tupniesz -raz to "uderzasz strune" (z dźwiękiem odpowiednim do nuty) na -dwa pozwalasz temu dźwięku brzmieć czyli w praktyce trzymasz nadal próg (lub pusta struna) i niech brzmi. Na -trzy znów uderzasz odpowiednio strunę i na -cztery kolejno dajesz jej wybrzmieć.

PS. BRAWO za rozpoczęcie nauki od rzetelnej książki z nutami. Będziesz miał o 300% trudniej niż wielu początkujących ale jak zaczniesz kapować to zjesz większość na każdym JAM SESSION ; )

Awatar użytkownika
kotojelen
Posty: 30
Rejestracja: 2011-06-28, 13:16

2012-07-11, 23:23

jak chcesz Kelo to ci mogę wysłać ćwiczenia. Łatwe.
Z zapisem na pięciolinii i pod spodem z tabulatura.
Ibanez SR300L

Kelo
Posty: 6
Rejestracja: 2012-05-24, 18:42

2012-07-14, 01:53

fatal dzieki za nieco rozjasnienia z rytmika
Kupilem taka ksiazke bo pytalem ludzi i wiekszosc polecala wlasnie Popławskiego, ale co z tego skoro no niestety nie umiem podstaw podstawy ;/
kotojelen- jak masz takowe cwiczenia dla rozjasnienia sprawy bede zadowolony. Pisz jak sie skontaktujemy. Jakby co moj e-mail Opok0@o2.pl

#edit
a wlasnie przez ten czas...niewiele na dzien gralem, ale cos pykalem nauczylem sie prostego utworu; hey joe-dokladniej na tych tabach:
http://www.youtube.com/watch?v=P0YnihBoJ_w

Awatar użytkownika
fatal
Doradca
Posty: 418
Rejestracja: 2012-03-28, 19:26

2012-07-14, 02:10

Ja aktualnie studiuje podręcznik "GRAJ NA GITARZE BASSOWEJ" Phil Capone. Jestem z niej zadowolony. Wprowadza podstawy-podstaw oraz daje trochę zabawy. Myślę że po tym podr. łatwiej by Ci szły "skomplikowane" książki w których nie ma obrazków tylko masa informacji.

W Empiku sprzedają ją po 50zł.

Kelo
Posty: 6
Rejestracja: 2012-05-24, 18:42

2012-07-14, 19:23

dobra w takim razie jutro lece do empika i kupuje na szczescie niedawno empik otworzyli ;>

#edit
okej! dzieki za info ;>
Ostatnio zmieniony 2012-07-15, 00:12 przez Kelo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
fatal
Doradca
Posty: 418
Rejestracja: 2012-03-28, 19:26

2012-07-14, 22:11

Przejrzyj wpierw sobie dokładnie ją w Empiku czy taki zakres informacji Tobie odpowiada oraz czy w dobrej formie go przedstawia. Zawsze możesz wybrać coś innego ale ja zdecydowałem się na nią.

Jak byś kupił, czytaj dokładnie wszystko bez pośpiechu. Ja na początku przeskakiwałem lekcje i wiele informacji mi umknęło, teraz zacząłem od nowa ją studiować i dużo szczegółów mi pomogło, zwłaszcza w wygodzie grania.

Kelo
Posty: 6
Rejestracja: 2012-05-24, 18:42

2012-07-17, 11:20

Nie było tej książki w empiku zamówiłem na moje nazwisko, także dopiero w przyszłym tygodniu będę mieć ;/

Robert81
Posty: 1
Rejestracja: 2012-07-26, 19:53

2012-07-26, 20:12

witam serdecznie klikam z Torunia i chciałbym nauczyć się grać na basie. Nigdy wcześniej na niczym nie grałem > Jest jakaś szansa ? czy ktos moze cos polecic?

Noxbi
Posty: 1
Rejestracja: 2013-03-27, 03:14

2013-03-27, 03:22

Odkopuję. Jeśli to z niezrozumiałych przyczyn komuś przeszkadza, to najmocniej przepraszam.

Przeszukałem (polski) internet i (warszawskie) księgarnie wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu tej książki (fakt, zapomniałem o antykwariatach) i przegrałem. Wobec tego, chciałem się Was zapytać, czy ktoś z Was byłby skłonny sprzedać mi swój egzemplarz lub chociaż polecić miejsce, w którym mógłbym ją zdobyć? Ewentualnie mógłby mi ktoś polecić równie dobrą pozycję? Byle nie Pluszcza ani Capone, ani Bass Bible.

Z góry dziękuję za odpowiedź. :)

Wróć do „Żłobek basistów”