brian
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 2015-06-04, 19:46

2019-05-10, 02:11

GITARA BASOWA I WPŁYW NA JEJ BRZMIENIE

Gitara basowa do niedawna często kojarzona była z instrumentem za pomocą którego tworzone jest tło dla reszty zespołu, jednak basówka to znacznie więcej niż narzędzie do akompaniamentu, co widać między innymi za sprawą coraz większego zainteresowania jakim cieszy się ten instrument. Żartuje się, że basista zauważany jest w momencie kiedy przestaje grać, jednak znacznie lepiej kiedy na basistę zwraca się uwagę ze względu na jego kreatywność i brzmienie. Aby wyrobić sobie umiejętności gry, należy oczywiście wejść w posiadanie gitary basowej, a jeżeli chcemy na niej grać, to lepiej aby posiadała zadowalające nas brzmienie. Przed udaniem się na zakupy dobrze jest sprecyzować jakie brzmienie interesuje nas najbardziej i czym się kierować podczas zakupów aby zabrzmieć dokładnie tak jak chcemy. Podstawą jest oczywiście sam instrument.

GITARA BASOWA

Gitary basowe mogą znacznie różnić się między sobą. Podstawową konstrukcją jest gitara czterostrunowa, jednak bez problemu znajdziemy także modele wyposażone w pięć strun a czasem nawet więcej. Chcąc rozpocząć swoją przygodę z gitarą basową, najlepiej wybrać wersję z czterema strunami, pod warunkiem, że nie mamy pewności, że chcemy od razu zacząć naukę na pięciostrunowej. Wpływ na brzmienie tego instrumentu ma wiele czynników, przy czym za najważniejszy uważa się to w jakie przetworniki jest wyposażona gitara. Możemy spotkać gitary z przetwornikami single coil, które pozwalają wybrzmieć instrumentowi klarownym i jasnym dźwiękiem, co bardzo dobrze współgra z niskimi i dudniącymi dźwiękami naturalnie występującymi podczas gry na gitarze basowej. Dostępne są także modele z przetwornikami typu humbucker, które oferują bardzo tłuste i mięsiste brzmienie, doskonałe do grania jazzu czy ostrej, agresywnej muzyki. Skąd tak duży rozrzut pomiędzy delikatnym jazzem o ostrym rockiem i metalem? Otóż przetworniki typu humbucker bardzo dobrze znoszą brzmienie wypełnione przesterem, podczas gdy w przypadku mocnego przesterowania w połączeniu z przetwornikami single coil mogą występować przydźwięki i szumy, mogące skutecznie zakłócić występ muzyczny.

NAGŁOŚNIENIE

Najczęściej wybieranym sprzętem do nagłośnienia basu jest combo basowe. Jest ono połączeniem wzmacniacza z głośnikiem i ciekawostka jest fakt, że potocznie nazywane jest ono wzmacniaczem, co w praktyce jest nazwą niepełną, choć mówiąc o wzmacniaczu basowym najczęściej ma się na myśli combo. Sam pojedynczy wzmacniacz określa się nazwą „głowa gitarowa” i łączy się go z osobną kolumną głośnikową. Takie połączenie najczęściej spotkamy na scenie, kiedy potrzebny jest sprzęt będący w stanie zaoferować dużą głośność dźwięku. Do grania w domu, na próbach lub na małych koncertach w zupełności wystarczy combo, przy czym nawet na niewielkich scenach powinno się zadbać o to, aby combo posiadało stosunkowo dużą moc. Wybierając combo basowe należy zwracać uwagę właśnie na moc, rozmiar głośnika oraz możliwości jakie oferuje taki sprzęt. Do grania w domu w zupełności wystarczy moc 8W i głośnik rozmiaru ośmiu cali. Wzmacniacz basowy może posiadać wbudowane efekty i prawie zawsze znajdziemy na jego pokładzie przester, za pomocą którego sprawimy, że nasze brzmienie będzie ostrzejsze, doskonale pasujące do rocka. Innym bardzo popularnym efektem jest reverb, nazywany także pogłosem. Jego zadaniem jest stworzyć dokładnie to co ma w nazwie, czyli pogłos. Dzięki temu nawet niewielkie wzmacniacze będą w stanie zabrzmieć tak, jakby posiadały znacznie większy głośnik niż mają w rzeczywistości. Gitara i wzmacniacz to odpowiedni zestaw na początek. Jeżeli zależy nam na tym aby wejść w posiadanie dobrej jakości instrumentu nie wydając przy tym fortuny, warto stawiać na marki takie jak między innymi Cort, Washburn czy Epiphone.

Wróć do „Żłobek basistów”