lucjan
Posty: 28
Rejestracja: 2013-12-19, 21:58

2014-12-09, 00:55

Witam, mam problem. To znaczy nie jest to problem, opiszę całą sprawę.
Gram zarówno na gitarze eektrycznej jak i na basowej. Nie idzie mi źle, nie jestem też na bardzo wysokim poziomie i nigdy z nikim nie konkuorowałem, po prostu bawię się muzyką. Często mówi się o gitarzystach, ż ten i ten mają niesamowite brzmienie, ale czy można jakoś wpłynąć na brzmienie basu? Chciałbym by mój bas jakoś się wyróżniał. Powinienem zaopatrzyć się w nową gitarę, wzmacniacz czy może jakieś efekty? Z góry dzięki za porady!

atkins
Moderator
Posty: 175
Rejestracja: 2014-07-06, 21:05

2014-12-09, 01:42

No to spróbuję się rozpisać. Jeżeli chcesz jakoś bardziej wpłynąć na swoje brzmienie to kupno nowej gitary lub/i wzmacniacza nie będzie teraz dobrym pomysłem, bo owszem, będzie to zmiana odczuwalna, ale i bardzo kosztowna. Znacznie bardziej opłaca się zainwestować w efekty i wypiszę CI jakie by pasowały i co dają.
Pogłos
http://muzyczny.pl/119992_boss-fdr1-fen ... arowy.html
Dla mnie jest to podstawowy efekt, dlatego denerwuje mnie czasem gdy widzę niezły wzmacniacz lampowy, który nie ma pogłosu. Samym pogłosem wypełnisz brzmienie, nadasz mu przestrzeni, a jeśli rozkręcisz go bardziej to możesz na basówce tworzyć piękne, mistyczne tło.
Delay
http://muzyczny.pl/105668_boss-dd3-digi ... arowy.html
To też efekt przestrzenny, na pewno coś takiego słyszałeś. Dzięki niemu uzyskasz efekt gry kilku instrumentów na raz. Możesz ustawić częste i liczne powtórzenia, dzięki temu bas będzie się przeciąąąągaaaaaał. Jeśli ustawisz powtórzenia w większej odległości między jednym a drugim, wtedy możesz grać w tle bardzo ciekawe motywy, tak jakby grały dwie basówki lub ich większa ilość.
Przester
http://muzyczny.pl/105673_boss-ds1-dist ... arowy.html
http://muzyczny.pl/105693_boss-mt2-meta ... arowy.html
lub typowy do basu
http://muzyczny.pl/105699_boss-odb3-bas ... asowy.html
Tego efektu przedstawiać nie trzeba i wiadomo jak wpływa. Moim zdaniem to też dobry sposób by się wyróżnić, może nawet solówki basowe z przesterem? Moim zdaniem niezły pomysł.
Bass synthetiser
http://muzyczny.pl/105713_boss-syb5-bas ... sowej.html
Tym powinieneś się zainteresować, bo ten efekt potrafi diametralnie zmienić Twoje brzmienie. Jest to syntezator basowy i jak nawet w sklepie piszą: "Kostka stworzona dla kreatywnych i ciągle szukających nowych brzmień basistów". Czyli coś dla Ciebie. Brzmienia Ci dokładnie nie opisze bo trudno to opisać, ale wsłuchaj się to zrozumiesz :)
Chorus
http://muzyczny.pl/147163_fender-chorus ... itary.html
Chorus też każdy zna. Używając go sprawisz, że gitara zabrzmi tak..no chóralnie :P Efekt niby prosty, ale gdy podkręcisz trochę pokrętło depth lub speed, wtedy instrument brzmi kosmicznie. Świetny efekt do eksperymentowania.
Pedał głośności
http://muzyczny.pl/132987_boss-fv-500h- ... nosci.html
To nie jest typowy efekt i nie zmienia brzmienia, ale posługując się nim możesz mimo wszystko brzmieć oryginalnie, w jaki sposób? Każda gitara i bas ma pokretło głośności, ale granie i jednoczesne podgłaśnianie instrumentu z poziomu zerowego jest trudne i niewygodne, chyba, że nazywasz się Steve Vai. Dzięki temu możesz brzmieć tak jakbyś grał na kontrabasie smyczkiem, lub na wiolonczeli, zwłaszcza gdy podepniesz jeszcze delay ustawiony na krótkie i częste powtórzenia. To tyle o efektach, życzę Ci powodzenia i na koniec przypomnę, że wpływ na brzmienie ma też sposób gry, tu masz wujka Lemmy'ego, który CI to wytłumaczy na swój sposób :)
https://www.youtube.com/watch?v=kY_iJw_M3lA
To także nawiązanie do punktu o przesterze. Pozdrawiam :)

lucjan
Posty: 28
Rejestracja: 2013-12-19, 21:58

2014-12-09, 21:28

Nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi i jestem w szoku widząc, że ktoś taksię postarał. Dzięki! Teraz wiem o wiele więcej i podeślę ten temat kilku znajomym, może dzięki temu nie będę musiał om tłumaczyć na czym polegają efekty xD

Awatar użytkownika
Zaicev
Moderator
Posty: 262
Rejestracja: 2010-05-23, 10:18

2014-12-09, 23:00

W tym miejscu się z kolegą nie zgodzę, brzmienie przede wszystkim idzie z palców, instrumentu, wzmacniacza i w dużej mierze strun a nie efektów ten szlachetny instrument nie potrzebuje tandetnych efektów no mogę się zgodzić ewentualnie na różnego rodzaju efekty pogłosowe. Według mnie szukanie nowego brzmienia nigdy nie powinno się zaczynać od szukania nowych efektów, to nie w tym instrumencie.
Przede wszystkim należy zacząć od wymiany strun nie bać się eksperymentować kupować różne rodzaje i rozmiary.
Później można się zastanowić nad wymianą pieca z porządnego head'a i odpowiedniej paczki można uciągnąć świetne brzmienie nawet na kiczowatym basie jeśli to nie pomoże można wymienić instrument, a jeśli to już nie pomoże to znaczy że należy jeszcze sporo poćwiczyć i zwracać ogromną uwagę na artykulację i nie grać z kompresorem.
Tyle ode mnie więc ktoś może się ze mną nie zgodzić.
A tak nawiasem to proponowanie tego syntezatora Boss'a mnie osobiście uraziło jako basistę że można czegoś takiego używać, można to porównać do użycia takiego efektu do instrumentu jakim jest Obój, jeśli w ogóle wie ktoś co to jest. Teki zabieg tylko uśmierci jego szlachetną duszę.
Efekty to dla mnie temat drażliwy bo powoli disco polo się robi z tego wszystkiego.
może nawet solówki basowe z przesterem? Moim zdaniem niezły pomysł.

A moim zły, ludzie trochę kreatywności solo na przesterze to już w gitarze było n basie można używać masę przeróżnych technik właśnie na solo, a ludziom gwarantuję że zostanie w pamięci prędzej ciekawe solo zagrane klangiem a niżeli na przesterze.

atkins
Moderator
Posty: 175
Rejestracja: 2014-07-06, 21:05

2014-12-11, 01:07

@lucjan
Nie ma za co:)
@zaicev
Ja się z Tobą zgadzam, ale nie do końca mnie zrozumiałeś. Nie każę nikomu uzywać tych wszystkich efektów (ani tych konkretnych które podałem) tylko wymieniłem je jako przykłady by wytłumaczyć jaki ma on wpływ na brzmienie. Wiem, że brzmienie idzie z łapy i sam nie używam zbyt często nawet przesteru, tylko wpływam na brzmienie sposobem gry. Mój post miał po prostu za zadanie wytłumaczyć co do czego służy. Co do przestery w basie to nadal uważam to za dobry pomysł, bo tu już nie chodzi tylko o przester tylko o to by bawić się brzmieniem, szukać nowych rozwiązań. Używanie efektów(nawet syntezatora) nie uśmierci moim zdaniem instrumentu, pod warunkiem, że efekt będzie używany z rozwagą. Trzeba tylko trochę kreatywności :)

waylon
Posty: 37
Rejestracja: 2015-01-13, 16:09

2018-07-29, 20:48

Brzmienie zależy od wielu czynników. Brzmienie "z łapy" jest ważne, ale jeśli gramy na elektryku czy basie z wieloma efektami, to czasem sposób gry jest trochę zatuszowany. Trzeba uważać zarówno na sprzęt jak i sposób gry. Polecam ten artykuł
https://muzyczny.pl/69_artykul_Jak-uzyskac-brzmienie-w-stylu-vintage.html

Wróć do „Żłobek basistów”