jakubm
Posty: 12
Rejestracja: 2013-12-26, 21:01

2014-12-09, 01:17

Piszę by się pochwalić i jednocześnie poprosić o radę. kilka lat temu zacząłem przygodę z gitarą, jednak na jej półmetku zainteresowałem się też basem i gram na obu instrumentach. Z kolegami założyliśmy zespół i graliśmy próby, które polegały na coverowaniu innych utworów, jednak udało nam się napisać kilka własnych utworów. Każdy z naszej trójki zbierał pieniądze na lepszy sprzet i każdy uzbierał niezłą sumkę i okazuje się, że się przyda, ponieważ w wakacje wchodzimy do studia by nagrać demo! Perkusista wymieni tylko kilka bębnów, ale większe myslenie jest w przypadku gitarzysty(który też śpiewa) i moim, ponieważ gitarzysta potrzebuje nową gitarę. Gramy rocka, cos jak stonesi, tylko trochę mocniej, dlatego będe wdzięczny za wszelkie propozycje nowej gitary i nie musi to być nic taniego, bo do wakacji jeszcze dozbiera trochę kasy, a dobry sprzęt jest w przypadku płyty niezbędny. Jeszcze pytanie. Gitarzysta śpiewa, więc nie zawsze może grać bardziej skomplikowane pasaże. Czy to dobry pomysł bym czasem grał na gitarze w obniżonym stroju?

atkins
Moderator
Posty: 175
Rejestracja: 2014-07-06, 21:05

2014-12-09, 02:15

Na wstępie gratuluję nagrania i szczerze zazdroszczę, bo ja jeszcze sobie poczekam ;p Najpierw gitary. Wybrałem kilka modeli i daj znać czy nie są za drogie bo wybierałem te lepsze.
http://muzyczny.pl/143785_fender-standa ... onowa.html
Standardowy telecaster, często używany w rocku i bluesie. Ma charakterystyczne brzmienie, które nie każdy musi uwielbiać, ale jesli podpasuje brzmieniowo to sprawdzi się świetnie :)
http://muzyczny.pl/141902_fender-classi ... drowa.html
Biały jaguar i moje osobiste marzenie. Już na zdjęciu widać, że bije od niego moc, więc gitara ta nada się także do ocniejszego grania. Świetnie wykonany, jeszcze lepiej warczy. Zabrzmi inaczej niż telecaster, dlatego przez zakupem jakiejkolwiek gitary proponuję zapoznanie się z gitarą czyli jej ogranie lub posłuchanie próbek.
http://muzyczny.pl/153691_fender-americ ... onowa.html
Stratocaster, czyli gitara bardzo uniwersalna. Stonesi używali, Depp purple używali, więc nada się. Lubię tą gitarę za to takie dudnienie, zwłaszcza przy czystym graniu :)
http://muzyczny.pl/141293_fender-americ ... drowa.html
Tu również strat, ale z powodu humbuckera przy mostku nada się także do mocniejszego grania, dlatego na miejscu gitarzysty gdybym miał wybierać pomiędzy tym a poprzednim, brałbym tego, ale nie wiem jak mocno gracie.
http://muzyczny.pl/150046_fender-classi ... onowa.html
Fender Esquire, czyli telecaster z jednym singlem pod mostem. Jeżeli ktoś myśli, że takie gitary nie mają sensu, bo mają małe możliwości brzmieniowe, to jest w błędzie. Z powodu jednego przetwornika ten elektryk ma bardzo dużą dynamikke, dlatego nada się idealnie do klasycznego rocka z pazurem.
I ostatni
http://muzyczny.pl/141222_fender-jim-ro ... yczna.html
Jeżeli gracie mocno i gitarzysta chce być bardzo słyszalny to tu jest ciekawostka, czyli strat z dwoma humbami. Do klasycznego rocka spod szyldu lat siedemdziesiątych ma się to tak sobie, ale jeśli gracie mocniej to spisze się na medal :)
Tyle o gitarach, moim numerem jeden z tych jest nadal biały jabuar. Jeśli chodzi o Ciebie to granie na gitarze o obniżonym stroju by wspomóc gitarzystę nie jest najlepszym pomysłem, bo choć pomożesz gitarzyście to osłabisz zespół brakiem basu. Mozesz zaopatrzyć się w jkiś efekt lekko podnoszący brzmienie, tu znajdziesz różne pitch shiftery
http://muzyczny.pl/141036_Fender-Mustan ... arowy.html
I róbcie tak, że w pewnych momentach gitarzysta będzie śpiewał i grał proste fragmenty, a Ty wciśniesz przycisk podnosząc sobie lekko brzmienie i walniesz jakies pajączki. Albo pomyślcie o drugim gitarzyście. Tak czy inaczej to nie czas na zamartwianie się bo macie powody do świętowania, no i ciężkiej pracy. Powodzenia na nagraniu!

Wróć do „Gitary basowe”