Awatar użytkownika
RMA69
Posty: 4
Rejestracja: 2011-05-17, 17:48

2011-05-17, 18:02

Mam problem, otóż gram od prawie 3 lat, a nie potrafię samodzielnie stroić. Nie mam żadnego nauczyciela i w tej kwestii raczej nikt by mi nie mógł pomóc... ja zawsze dostrajam bas ze stroikiem, ale wtedy nawet nie potrafię go przestoić np o ton niżej :/ jak widać, z moją wiedzą techniczną jest kiepsko...
Na czym to polega?

Awatar użytkownika
dbcenter
Sklep Muzyczny
Posty: 123
Rejestracja: 2011-03-02, 19:16

2011-05-17, 20:37

Pierwszy dźwięk np struny G (najcieńszej) musisz złapać zawsze z jakiegoś źródła (najczęściej z innego instrumentu) oczywiście na ucho. Kolejne struny dostrajasz w następujący sposób. Przyciskasz strunę D na piątym progu i dzwięk na tym progu powinien być taki sam ja pusta struna G. Ponieważ piąty próg na strunie D to własnie dzwięk G :). Później to samo robisz na strunie tylko dzwięk na piatym progu struny A (czyli dzwięk D) musi być taki sam jak dzwięk na pustej strunie D i analogicznie ze struną E.

Jest jeszcze jeden sposób strojenia na flażoletach: dostrajając struny G i D wydobywasz odpowiednio flażolet na siódmym progiem struny G i nad piatym progiem struny D. I analogicznie na reszcie strun

Jeśli chodzi o przestrajanie całego basu o ton niżej to postępujesz tak jak napisalem wyżej tylko pierwszy dzwiek musisz zlapać niższy.

Jeśli chcesz zestroić tylko strunę E to wedlug pierwszego opisanego sposobu to przyciskasz strunę E na siódmym progu i dzwięk musi być taki sam jak na pustej strunie A, Wtedy masz najgrubsza strune zestrojoną do D
www.dbcenter.pl- sklep ze sprzętem muzycznym
www.amptweaker.pl- nowa marka amerykańskich efektów gitarowych

Awatar użytkownika
RMA69
Posty: 4
Rejestracja: 2011-05-17, 17:48

2011-05-18, 18:45

Taak myślałam, jeśli chodzi o strojenie, tylko nie byłam pewna na którym progu :)

Dzięki za to o przestrojeniu, tego nie wiedziałam :)

Ale teraz powstaje taki problem, że trudno jest odróżnić dobry dźwięk od tego minimalnie złego, macie jakieś wskazwóki które mogą pomóc w rozpoznawaniu odpowiednich dźwięków?

Awatar użytkownika
dbcenter
Sklep Muzyczny
Posty: 123
Rejestracja: 2011-03-02, 19:16

2011-05-18, 20:50

Tutaj nie ma sprawdzonych sposobów. Słuch trzeba po prostu ćwiczyć. Niektórzy rodzą się z doskonałym słuchem muzycznym a niektórzy musza włożyć sporo pracy w to aby móc swobodnie korzystać ze swojego słuchu. Jest taki program chyba Earmaster sie nazywa do ćwiczenia słuchu. Spróbuj. Do tego staraj się grać piosenki ze słuchu, zacznij od jakiś prostych. Są programy, które pozwalają na zwolnienie utworu bez zmiany jego tonacji co jest często pomocne dla początkujących.
www.dbcenter.pl- sklep ze sprzętem muzycznym
www.amptweaker.pl- nowa marka amerykańskich efektów gitarowych

Wróć do „Warsztat basisty”