geohound
Moderator
Posty: 39
Rejestracja: 2011-01-13, 19:38

2011-01-13, 19:47

Siem xP Mam nadzieje ze mam regulaminowy temat :D Jako ze tu nie jestem modem mozecie mnie pojezdzac, banowac i warnowac ale mam pare pytan:

1. Czy bas 5 strunowy ma znacząco mniejsze odleglosci miedzy strunami niz czwórka?
2. Czy bas 5 strunowy nadaje się do grania slappingiem, czy jedynie 4 struny na to pozwalają?
3. Czy do 1,5k można dostac dobry 5strunowy aktywny bas? W sensie taki zeby go nie zmieniac przez dlugo okres czasu?
4. Czy piec taki koło 500zł (przykladowo taki Hartke B300 czy Hiwatt B 20.10) starcza na długo, czy jak w piecach do elektryków - zacznie mi czegos po roku brakowac?
5. Czy bas jako instrument jest mocno uniwersalny? Tzn moglbym grac raz brzmienie a la Flea z Red Hotów a raz cos przeznaczonego do Disturbed, czy są one jakos 'destynowane' jak elektryki - do metalu, do funk, do rocka itp?
6. Jakie występują typy przystawek w basach i czego po nich sie spodziewac?

Mam nadzieje ze mi to troche naświetlicie bo chyba znalazlem swoje powołanie a obecnie katuje pozyczonego, totalnie gównianego Visiona.

Awatar użytkownika
sigurdish
Doradca
Posty: 316
Rejestracja: 2010-05-23, 14:00

2011-01-13, 21:10

O siema Geo ;)
Ad.1. Nie znacznie.
Ad.2. Nadaje się.
Ad.3. Tak, lecz najlepiej używany.
Ad.4. Każdy ma swój gust, ale jak ktoś lubi się czepiać to mu zawsze coś przeszkadza. (ja osobiście nawet pieca nie mam, ale to może dlatego że jestem bardziej gitarzystą)
Ad.5. Zależy od drewna, przystawek, pieca. Ale raczej tak.
Ad.6. Przystawki zwane pospolicie jako Precision Takie jak w precisionach (mamją lżejsze brzmienie); połączone dwie, Obrazek
Takie jak w jazzach, podłóżne, są również uniwersalne, Obrazek
Takie jak w musicmanach, humby, mają mocny dół. Obrazek
Znanym wariantem jest tzw. PJ set. Posiada przystawke precisionową i jazową. Jest uniwersalny.
Obrazek
Obrazek + Obrazek + Obrazek
|EspLtdB50|Schecter Omen6|Boss Sd1 SuperOverdrive|Exar Metal Mind|MarshallMG15|
|Elypse Gaby|Holiday Inn|

Nie mogę pomóc. Jestem moderatorem. ;P

Awatar użytkownika
aruel
Moderator
Posty: 205
Rejestracja: 2010-05-23, 12:13

2011-01-13, 21:12

1. Jako że "znacząco" to dosyć niedokładne określenie to też odpowiem niedokładnie.. niezbyt znacząco :P Jak przerzucisz się na 5 to mysle spokojnie jeden lub 2 tygodnie i przyzwyczaisz się (dla mnie osobiście po przejściu, odległości z 5 bardziej odpowiadały).
2. Nadaje się ale jest to trudniejsze ze względu na pkt 1
3. Do tej kwoty jest spory wybór zarówno nowych i używanych także na pewno znajdziesz cos dla siebie.
4. Na pewno zacznie Ci szybko brakować mocy :P (w zależności do czego go chcesz tam przeznaczyć). Jeżeli tylko granie domowe to najlepiej jakbyś ich sprawdził osobiście jak najwięcej by sobie wyrobić gust co do brzmienia, sprawdzić na który najbardziej uniwersalny itp (ja za mało doświadczony aby rzucać tutaj konkretnymi modelami, jedynie mogę poleić to co sam mam ;) )
5. No to własnie zależy od pieca i zastosowanej elektroniki, przetworników. Do tej kwoty co podałeś basy są raczej uniwersalne no chyba że wybierzesz cos np ze stajni BC rich do łojenia dupy ;P
6. Precission - http://www.youtube.com/watch?v=THITANX322E
jazz http://www.youtube.com/watch?v=lQNM-Whctd4
Są jeszcze basy z układem przystawek P-J co daje większą uniwersalnośc
no i jeszcze masz Humbuckery http://www.youtube.com/watch?v=TRlDXRon ... re=related nie wiem czy się nie myle ale raczej spotykane w basach do cięższego grania
ObrazekObrazek

Berta(Washburn X12B) + Vlad (ESP LTD B55)

geohound
Moderator
Posty: 39
Rejestracja: 2011-01-13, 19:38

2011-01-13, 23:40

Pomyslalem o czyms takim. Ma mniej uniwersalne przystawki ale z kolei aktywy z equalizerem + przy jakims srednim piecu sadze ze chyba moznaby to jakos 'zuniwersalizować' :D Na razie to tylko głośne przemyślenia ale coś czuje ze to wlasnie instrument ktorego szukałem (w sensie ze bas).

http://bratpol.com.pl/?prod=6510&cat=674


Jak ESP jest widziane w kategorii basów?

zbychl
Posty: 72
Rejestracja: 2010-05-25, 22:13

2011-01-14, 02:02

Przy takim zestawie pytań podziwiam kolegów i jestem po wrażeniem

geohound
Moderator
Posty: 39
Rejestracja: 2011-01-13, 19:38

2011-01-14, 13:10

W sensie ze pytan za duzo/zbyt proste/zbyt dlugie czy masz z czyms jeszcze problem? ;)

Samick
Posty: 40
Rejestracja: 2010-07-01, 23:27

2011-01-27, 23:54

Może z tym że odpowiedzi na twoje pytania są na tym forum oraz na innych poświęconych tematyce bassowej.
Niestety niektórzy są zbyt leniwi żeby ruszyć dupę i wpisać frazę w okienko i kliknąć 'szukaj' ;x to na tyle z mojej strony.

piter258
Posty: 19
Rejestracja: 2010-07-23, 19:26

2011-01-29, 04:34

Ale chyba od tego jest forum żeby pytać? Czy myle się? nie raz miałem taką sytuacje ze szukałem czegoś w google wszedłem na jakieś forum koleś miał ten sam problem co ja zapytał i zobaczył odpowiedź www.google.pl ... Jak dla mnie to bardzo dobrze że pyta bo kto pyta nie błądzi ;)

A co o samych pytań to nie są za długie tylko odpowiedź jest bardzo wyczerpująca :) Bo wiele na ten temat mozna by mowic

Wróć do „Żłobek basistów”