jb90
Posty: 22
Rejestracja: 2010-08-25, 12:55

2010-10-07, 19:49

Witam ! Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak grać akcenty (zacząłem uczyć się teorii i jestem właśnie w trakcie lekcji 14 Szkoły na gitarę basową Popławskiego) ? Wiadomo, że akcenty przypadają na mocną część taktu. I niby nic w tym trudnego jak mamy te same wartości w takcie np. same ćwierćnuty (np. 4/4 ćwierćnuta (akcent), ćwierćnuta, ćwierćnuta (akcent), ćwierćnuta, koniec taktu itd.) Ale jak dochodzą do tego różnego rodzaju ósemki, półnuty itp. to jak wyliczać akcenty ? Jak rozpoznać, kiedy w utworze zastosowano synkopę ? Czy jeżeli aranżer dopisał własne akcenty do partytury to gramy tylko te akcenty dodane przez aranżera czy akcenty dodane przez aranżera i wynikające z układu taktów ? Jakoś nie mogę się w tym wszystkim połapać :mrgreen: mam nadzieję, że dobrze opisałem swój problem i zrozumiecie o co mi chodzi ;)
Prosze nie pisać posta jednego po drugim. To łamanie regulaminu i dodawanie nam pracy.
A pozatym nasza pomoc jest dobrowolna więc prosze się nie upominać ;)
Paragraf1, punkt 9:
Nie domagamy się natychmiastowej reakcji na nasz problem. Jeżeli nikt nie odpowiada na nasze posty, to przyjmujemy to z godnością. Nikt nie ma obowiązku służenia pomocą. W szczególności nie zakładamy po raz kolejny tego samego tematu.
Upomnienie następnym razem poleci ostrzeżenie.//sigurdish
Musicman StingRay 4 (2005) ---> Ampeg SVT-4PRO + Ampeg SVT-410HLF

mazdah
Woobie Doobie weteran
Posty: 62
Rejestracja: 2010-05-25, 16:57

2010-10-22, 18:08

Z akcentami to jest tak, że w zasadzie najlepiej to chyba poczuć i usłyszeć niż liczyć.
Po prostu linia basowa musi złapać puls, nie może być po prostu odegrana dźwięk po dźwięku.
Ale IMO to już zależy od tego, co się chce osiągnąć - akcentami można naprawdę DUŻO zmienić.

sebax78
Posty: 9
Rejestracja: 2011-02-04, 02:35

2011-02-04, 03:39

zgadzam sie z mazdah przez akcenty mozez jako basista zmienic caly utwor, inaczej gra sie funk czy swing albo rock
Tak naprawde basista nadaje charakter zespolowi ( sekcja rytmiczna , zeby nikogo nie obrazic)
pozdrawiam seba

Wróć do „Warsztat basisty”