Karakas
Posty: 14
Rejestracja: 2013-09-20, 23:19

2013-09-21, 21:40

Witam, jaka jest najlepsza możliwość na nauczenie się grania z nut? A także mam pytanie jak nauczyć się je czytać - za wszelkie porady będę wdzięczny.

jazz
Posty: 3
Rejestracja: 2013-09-15, 20:02

2013-09-23, 23:40

Na dobry początek rozpiszę Ci ideę pięciolinii i jak się rozkładają na niej dźwięki w kluczu basowym.

Uporządkujmy 'alfabet' muzyczny (wersja polska):
C D E F G A H C

Pięciolinia to pięć linii i cztery pola między nimi (ja je będę tu numerował od dołu, a te pola nazywał numerując linie, między którymi się znajduje).

Znasz ich rozkład na gryfie przy stroju, na którym grasz? Zakładam, że trzymasz się standardu, tzn. E A D G. I tak C, od którego najlepiej zacząć, czyli 3 próg A struna to nuta oznaczona pomiędzy drugą a trzecią linią. Po pięciolinii wędrujemy teraz pole -> linia -> pole -> ... Czyli na linii trzeciej jest dźwięk D. Na polu między linią trzecią o czwartą dźwięk E. W drugą stronę działa to tak samo, odsyłam do przywołanego alfabetu, który zapętlić można w nieskończoność.

To na tyle wstępu, całą resztę jesteś w stanie opanować sam.

Są jeszcze krzyżyki i bemole. Tu odsyłam Cię do klawiatury fortepianowej z białymi i czarnymi klawiszami. Krzyżyk podwyższa dźwięk o pół tonu (czyli z C robi Cis, z A robi Ais), a bemol obniża. Półton to najmniejsza odległość między dźwiękami, różnica o półton to różnica o jeden próg.

Tip
Posty: 50
Rejestracja: 2013-11-07, 22:31

2013-11-08, 23:31

Polecam Ci tą lekturę, odpowie na wiele pytań i jest przystępnie napisana:
http://ksiegarniamuzyczna.pl/p/19/404/a ... uzyki.html

Wróć do „Warsztat basisty”