Awatar użytkownika
sigurdish
Doradca
Posty: 316
Rejestracja: 2010-05-23, 14:00

2010-05-23, 16:40

Samodzielna regulacja gitary do swoich potrzeb to bardzo częsty problem. Dzięki temu tematowi staramy się pomóc użytkownikom gitar babsowych.//sigurdish
temat autorstwa mieczyslafa.
mieczyslaf pisze:Witam

Kupiłem corta c4h około miesiąc temu, do dziś go nie wyregulowałem (tylko nastroiłem kluczami za pomocą ap tunera) zauważyłem że na poczatkowych (na pozycji 1 wyraznie brzeczy) pozycjach struny sa duzo blizej podstrunicy niz na pozycji 12 wzwyż , gryf wydaje sie byc idealnie prosty.

Proszę o pomoc w ustawieniu tego basu lub ustawienie go ( za przysłowiową flaszkę) :D


Zaicev pisze:idealnie prosty gryf nie może być musi być taka malutka łódeczka ale malutka.
regulację bez większego problemu wykonasz sam wystarczy że przejrzysz to http://szkola.mayones.pl/artyk.html?nid=148 na początku spróbuj podnieść trochę struny.
Obrazek + Obrazek + Obrazek
|EspLtdB50|Schecter Omen6|Boss Sd1 SuperOverdrive|Exar Metal Mind|MarshallMG15|
|Elypse Gaby|Holiday Inn|

Nie mogę pomóc. Jestem moderatorem. ;P

jb90
Posty: 22
Rejestracja: 2010-08-25, 12:55

2010-08-25, 12:58

Witam ! Mimo, że nie jestem początkującym basistą to mam zawsze problem z wyregulowaniem odpowiedniej akcji strun moim basie. Od roku mam Musicmana StingRaya 4 - swoją drogą zawodowo brzmiący bas ale nie o to chodzi... ;-)

W większości "standardowych" porad dotyczących regulacji gitary basowej jest napisane, że "łódka" musi mieć od 0,3mm-1,0mm a akcja jest kwestią osobista. Obecnie mam ustawioną mniej więcej tę najniższą wartość a akcja strun kolejno dla skrajnych strun E i G wynosi ok 2,0 mm i 1,8 mm (gdy opuszczę niżej struny brzęczą w niskich pozycjach). Jednak mimo wszystko wolałbym jeszcze niższą akcję strun (obecna nie jest zła ale i tak jest jeszcze za mało wyścigowa, ze się tak wyrażę ;) gram raczej delikatniej, nie mam jakiegoś mocnego ataku na struny , poza tym chciałbym też zacząć grać klangiem) i teraz moje pytanie jak ustawić tą łódkę, aby dało się jeszcze trochę obniżyć akcję. A może 2 mm to akcja jak w sam raz tylko po prostu ja mam za słaby atak ? Co poradzicie ?

P.S To mój pierwszy post więc WITAM WSZYSTKICH BEJSMENÓW ;)
Musicman StingRay 4 (2005) ---> Ampeg SVT-4PRO + Ampeg SVT-410HLF

Awatar użytkownika
Willy
Posty: 130
Rejestracja: 2010-05-28, 10:31

2010-08-25, 14:03

Witaj ;)
Jak brzęczą ci struny o progi przy lekkim szarpaniu to możliwe, że musisz progi wyszlifować (wizyta u lutnika). Przy niskiej akcji strun i silnym ataku struny będą "klekotać" o progi - niektórzy, to lubią, a niektórzy nie. Co do łódki, to możesz spróbować ustawić gryf na płasko czyli całkiem prosty i ustawić wysokość strun na taką jaką ma siodełko (czyli struny będą baaardzo nisko na całej długości), albo nieco wyżej. Ja tak mam i bardzo dobrze mi się gra i klangiem i palcami - z tym, że ja uwielbiam jak struny przy palcowaniu uderzają o progi ;-)
GMR Bassforce Custom Kahler tremolo system + Zoom B2 + SansAmp Programmable Bass Driver Di + LDM BA100

Awatar użytkownika
aruel
Moderator
Posty: 205
Rejestracja: 2010-05-23, 12:13

2010-08-25, 22:37

Mógłbyś w celach dydaktycznych zmierzyć odległość od strun od 12 progu?:D Dałoby mi to pewien pogląd na sprawe, ponieważ ostatnio conieco kombinowałem regulacją :)
ObrazekObrazek

Berta(Washburn X12B) + Vlad (ESP LTD B55)

jb90
Posty: 22
Rejestracja: 2010-08-25, 12:55

2010-08-29, 04:48

Widzisz Willy, ja chcę mieć po prostu najniższą możliwą akcję strun w moim basie, ale bez klekotania o progi. Wszędzie piszą, że musi być "łódka"0,3-1mm, ale przy takiej łódce nie mogę wyciągnąć niżej niż ok 2mm. Czy jeżeli łódka będzie jeszcze mniejsza niż to standardowe 0,3 mm i ustawie struny niżej to bas będzie stroił na całej długości gryfu ? Jak ustawić stosunek krzywizny do akcji żeby wszystko było ok? Przecież akcja ok 2mm to wcale nie tak najniżej, a slaperzy czy wszyscy ci "wymiatacze" mają bardzo niską akcję.
Musicman StingRay 4 (2005) ---> Ampeg SVT-4PRO + Ampeg SVT-410HLF

Awatar użytkownika
BassMan94
Posty: 25
Rejestracja: 2010-06-02, 22:37

2010-08-29, 11:20

A tak swoja drogąco do wysokości. Zaq ma chyba 0,5 cm wysokość :F:F podobnie jak paru moich znajomych, którzy też mają całkiem wysoko a grają naprawdę poważne sztuki :D:D wiec może mit z jak najmniejsza akcja jest do obalenia ?
http://www.myspace.com/kamilkowalczyk

Obrazek Obrazek Obrazek

jb90
Posty: 22
Rejestracja: 2010-08-25, 12:55

2010-08-29, 11:38

Ale na akcji 0,5 cm nie da się klangować ;) A ja chciałbym "wyścigową" akcję do palca i kciuka (wiem, że nie ma akcji do wszystkiego, ale chciałbym znaleźć złoty środek - żeby nie brzęczało o progi podczas gry palcami i klang był komfortowy ;) )
Musicman StingRay 4 (2005) ---> Ampeg SVT-4PRO + Ampeg SVT-410HLF

Awatar użytkownika
Willy
Posty: 130
Rejestracja: 2010-05-28, 10:31

2010-08-29, 13:50

no to jak brzęczy to szlif progów. Jak klekota to niska akcja strun. Nie obejdzie Ci sie bez klekotania jak będziesz miał 0,2 mm... przecież struna ma jakiś zakres drgań - dlatego basiści którzy grają kostka i nie chcą klekotania maja strunę 5 metrów od gryfu (joke ;P). Ja łódki praktycznie nie mam i do tego mam nisko akcje ustawioną. Struny mi trochę brzęczą bo muszę odwiedzić lutnika i zrobić szlif. Klekot jest, a jak nie chce żeby był, to gram słabiej i bliżej mostka.
GMR Bassforce Custom Kahler tremolo system + Zoom B2 + SansAmp Programmable Bass Driver Di + LDM BA100

Awatar użytkownika
Zaicev
Moderator
Posty: 262
Rejestracja: 2010-05-23, 10:18

2010-08-29, 14:05

jb90 pisze:Ale na akcji 0,5 cm nie da się klangować

Co się nie da wszystko się da ino się nie da paryzola w życi otworzyć.Ale z drugiej strony 0.5cm to spora akcja może niech kolega jeszcze trochę wyprostuję gryf ale nie za dużo a jak nie to do lutnika na szlif.Ja u siebie sprawdziłem i mam 2.5mm na XII struna E z tym że celowo mam tak nisko bo chciałem zrobić taką Harrisową klekotkę ale jak chcę by się nie obijały to tak nie walę w struny ale ja z natury lubię dobrze przywalić żeby się bass odezwał.

jb90
Posty: 22
Rejestracja: 2010-08-25, 12:55

2010-11-21, 23:01

Ostatnio zmieniłem struny z grubszych na cieńsze i stało sie coś dziwnego. Gryf mimo że poprawnie ustawiony (niewielka łódka) to od 10-14 progu brzęczą mi struny (nic nie daje podniesienie strun na mostku a ustawiałem naprawdę wysoko, nic nie daje również zmniejszanie/zwiększanie łódki :( ) Czy to znaczy, że gryf mi się wypaczył ???
Musicman StingRay 4 (2005) ---> Ampeg SVT-4PRO + Ampeg SVT-410HLF

Awatar użytkownika
WarwickFramus
Sklep Muzyczny
Posty: 166
Rejestracja: 2011-11-30, 11:10

2011-12-02, 15:06

Witam,

Dla wszystkich fanów Warwicka w szczególności, ale i nie tylko.

Podsyłam linki instruktażowe jak poprawnie ustawić gitare basową Warwick.

Wiele wskazówek, sądzę, przyda się też posiadaczom instrumentów innych producentów.

http://www.warwick.de/modules/infos/info.php?katID=23974&cl=EN

Oraz
http://www.warwick.de/modules/infos/info.php?katID=24168&cl=EN

Obrazek
Losowania nagrod:
http://www.facebook.com/warwickframus

netslave
Posty: 1
Rejestracja: 2016-08-20, 00:47

2016-08-20, 00:52

Dzień dobry

Nabyłem gitarę basową w średnim przedziale cenowym. Zidentyfikowałem pewien problem. Spróbuję go opisać:

Ponieważ struna E biła o progi przy mocniejszym szarpnięciu postanowiłem ją lekko podnieść. Po tej operacji ustawiłem menzurę. I okazało się, że pusta struna E (najniższy dźwięk) stroi, dźwięk E o oktawę wyżej (12 próg) również stroi - czyli poprawnie wyregulowana menzura, natomiast dźwięk F (pierwszy próg struny E) jest wyraźnie odchylony w górę (na stroiki odczytałem wartość o 0,3-0,4 Hz od tej jak powinna być), czyli nie stroi poprawnie, co wprawne ucho wychwyci, szczególnie przy np. nagraniach w studio. To samo dotyczy pozostałych strun A i G, struna D o dziwo nie pokazuje takiego odchylenia. Pomijam inne progi w górnych rejestrach, które też nie stroją.

Czy może to być problem źle nabitego progu?

Ze sklepu, w którym gitarę nabyłem i odesłałem do regulacji otrzymałem następującą informacje:

"Usterka" polegała na zbyt mocno dokręconym pręcie regulacyjnym który znajduje się w gryfie. Wypukły gryf ma wtedy tendencje do podciągania dźwięku nieco w górę na pierwszych progach, gdyż struny są nieco niżej w porównaniu do prawidłowego ustawienia pręta (lekko wklęsłego). Wyregulowaliśmy to i wszystko już gra jak trzeba, dołączamy filmik. Generalnie gryf/pręt jest czuły na zmianę temperatury i wilgotności, więc od czasu do czasu wymaga ustawienia.

Jednak po odbiorze instrumentu z mojej perspektywy nic się nie zmieniło. Obawiam się, ze przy bardzo dynamicznym graniu, kiedy struna będzie mocniej dociskana będę na dźwięku F, A# i G# nie stroił prawidłowo.

Co może być przyczyną powyżej opisanej sprawy i czy da się to wyregulować, lub naprawić?

ryszard332a
Posty: 4
Rejestracja: 2018-05-04, 14:51

2018-05-04, 14:54

Przecież regulacja basowa w gitarach basowych jest bardzo łatwa

________________________________________
sejf

Wróć do „Gitary basowe”